Manufacturer of a wide range of products which include black tea extract, cnidium monnieri extract, american ginseng extract, pueraria tuberosa (kudzu indian) 2% - 3% flavonoids (gravimetry) extract, amla dry ext. bn extract and bergenia ligulata extract (pashanbhed).
Get Latest Price
| Theaflavins | 20% Theaflavins |
| Polyphenols | 40% Polyphenols |
| Caffeine | Standard Caffeine |
| Tea Grade | Camellia Sinensis |
| Form | Powder |
| Usage | Beverage |
| Solubility | Cold Water Soluble |
| Flavor | Strong Tea |
| Color | Brown |
| Packaging Size | 5 kg |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| English Name | Cnidium monnieri (L.) Cuss. |
| Botanical Name | Cnidium monnieri (L.) Cuss. |
| Usage | Medicine,food additive,dietary supplement,Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Type | paper drum |
| Particle Size | Diameter 37cm, Height 50 cm |
Get Latest Price
| Isoflavones | 10% Isoflavones |
| Plant Part Used | Root |
| Herbal Ratio | 4:1 |
| Form | Powder |
| Extraction Type | Ethanolic |
| Usage | Nutraceutical |
| Country of Origin | India |
| Grade Standard | Herbal Grade |
| Solubility | Water Dispersible |
| Packaging Size | 5 kg |
Indian Kudzu is a rejuvenating herb used in traditional medicine to support heart health, vitality, and hormone balance.
Key Benefits:
Enhances reproductive health
Improves cardiac function
Acts as an adaptogen and energizer
Rich in antioxidants
Supports liver and kidney function
Get Latest Price
| Color | Brown |
| Dried Method | Sun Dried |
| Packaging Size | 100 gm |
| Packaging Type | Pouch |
| Is It Organic | Yes |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Packet |
| Form | powder |
| Country of Origin | Made in India |
Kapil Garg (Managing Director)
Kuber Impex Ltd.
304-305, The Magnet Tower, 16/1, New Palasia
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India