Offering you a complete choice of products which include magnolia bark extract, ficus glomerata bark extract, cinnamon extract ., pine bark extract, terminalia arjuna ext and cinchona bark extract.
Get Latest Price
| Form of Extract | Powder |
| Quality Grade | Food Grade |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Active Ingredient Content | 10% |
| Extraction Ratio | 10:1 |
| Solubility | Water Soluble |
| Standardized For | Withanolides |
| Plant Part Used | Root |
| Shelf Life | 2 Years |
| Standardization Method | HPLC |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Form of Extract | Powder |
| Quality Grade | Food Grade |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Active Ingredient Content | 10% |
| Extraction Ratio | 10:1 |
| Solubility | Water Soluble |
| Standardized For | Withanolides |
| Plant Part Used | Root |
| Shelf Life | 3 Years |
| Standardization Method | Gravimetry, UV-VIS, HPLC, Titration |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Extract Form | Powder |
| Assay | Polyphenols 10 % |
| Grade | Food Grade |
| Cinnamon Type | Ceylon |
| Pack Size | 5 kg |
| Usage | Food Additive |
| Organic Status | Conventional |
| Shelf Life | 36 months |
| Certifications | FSSAI |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 5 Kg
Get Latest Price
| Procyanidins | 40% OPC |
| Source Species | Maritime Pine |
| Plant Part Used | Bark |
| Form | Powder |
| Usage | Nutraceutical |
| Grade Standard | Food Grade |
| Country of Origin | India |
| Extraction Type | Ethanolic |
| Solubility | Water Dispersible |
| Packaging Size | 5 kg |
Minimum order quantity: 5 Kg
Get Latest Price
| Assay | 20% Tannins |
| Plant Part Used | Bark |
| Extraction Type | Aqueous |
| Form | Spray Dried Powder |
| Usage | Nutraceutical |
| Herbal Ratio | 5:1 |
| Grade Standard | Food Grade |
| Packaging Size | 5 kg |
| Certifications | USFDA, ISO, FSSAI, GMP |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Packaging Type | Plastic |
| Botanical Name | Terminalia Chebula |
| Color | Green |
| Is It Organic | Organic |
| Is It Dried | Dried |
Kapil Garg (Managing Director)
Kuber Impex Ltd.
304-305, The Magnet Tower, 16/1, New Palasia
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India