Prominent & Leading Manufacturer from Indore, we offer grapes seed oily, neem oily ., lemon peel oily extract, aloevera oil price, calendula oily . and arnica oily extract.
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Plant Part Used/Extracted From | Seed |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | Kuber |
| Extraction Method | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Type Of Packaging | Box |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Parlour |
| Flavour Base | garlic/sulfur |
| Features | It has anti-fungal properties and can be used to get rid of hair and skin disorders as well as dandr |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Color | Brown |
| Packaging Type | Bottle |
| Dried Method | Sun Dried |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Oil Type | Essential |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
| Odour | Characteristic |
| Plant Part Used/Extracted From | Leaves |
| Purity | 100% Pure |
| Extraction Method | Cold Press |
| Usage/Application | Pharma Cosmetics |
| Packaging Type | Container |
| Shelf Life | 36 month |
| Ingredient | Essential Oils |
| Grade | Herbal |
| Plant Source | Aloe Vera |
| Brand | Kuber Impex Ltd. |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Organic | Yes |
Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Hair Oil Type | Hair Growth |
| Packaging Type | Bottle |
| Fragrance | Natural |
| Shelf Life | 6 months |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Color | Dark red |
| Extraction Type | CO2 extract |
| Plant Part Used | Flower |
| Herbal Ratio | 4:1 |
| Grade | Food grade |
| Solubility | Water soluble |
| Purity | 90% |
| Packaging Size | 5 kg |
| Shelf Life | 36 months |
Hibiscus is a vibrant flower rich in antioxidants and flavonoids. It is a popular choice in weight management and heart health supplements.
Key Benefits:
Supports heart health and blood pressure
Promotes healthy weight management
Acts as a mild diuretic and cleanser
Enhances skin elasticity
Boosts hair shine and strength
Kapil Garg (Managing Director)
Kuber Impex Ltd.
304-305, The Magnet Tower, 16/1, New Palasia
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India